Senzibilizacija policijskih službenika i osnaživanje žrtava rodno zasnovanog nasilja kroz multisektorski pristup
PODRŽAN OD STRANE Američke ambasade u BiH, PROVEDEN OD STRANE Udruženja „Mreža žena Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske - RS WPONDirektor policije dao je saglasnost za realizaciju aktivnosti predviđenih projektom.
Dana 07.06.2013. godine potpisan je projekat između Mreže žena MUP RS – RS WPON i Američke ambasade u BiH pod nazivom „Sensitization of police officers and empowerment of gender based violence victims through a multi-sector approach“.
Projekat „Senzibilizacija policisjkih službenika i osnaživanje žrtava rodno zasnovanog nasilja kroz multisektorski pristup“ na području Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske realizovan je u vremenskom periodu od 03. juna 2013. godine do 03. decembra 2014. godine. U skladu sa Planom i programom realizacije projekta, u osnovnim organizacionim jedinicama MUP RS, odnosno u svim centrima javne bezbjednosti, određene su osobe (analitičari, članice Mreže i stručni kadrovi policijski službenici) čiji je zadatak bio da prate stanje nasilja u porodici na područjima koje pokrivaju Centri. Prethodno su definisani parametri koje su timovi na čelu sa analitičarima pratili u periodu od 12 mjeseci. Na osnovu dobijenih rezultata, timovi su na svojim područjima odredili žrtve nasilja u porodici koje su dobrovoljno prošle edukaciju.
Edukacija se odnosi na oblasti pravnih procedura i načina sudskog epiloga, pravnu pomoć koje žrtve mogu dobiti, upoznavanje sa nadležnostima i obavezama Centara za socijalni rad, zdravstvene i psihološke tretmane koji se žrtvi mogu pružiti, odnosno na koje ima pravo te profesionalna odgovornost subjekata zaštite žrtava nasilja u porodici. Edukacija je provedena na području svih Centara javne bezbjednosti MUP RS. Predavači koji su vršili edukaciju su bili sudija, diplomirani socijalni radnik, ljekar specijalista porodične medicine te diplomirani pedagog-psiholog. U određenim edukacijama kao edukatori su učestvovali predstavnici programa ICITAP u Bosni i Hercegovini.
Sačinjen je upitnik efikasnosti postupanja policijskih službenika u slučajevima rodno zasnovanog nasilja, koje će svaka žrtva ovog nasilja imati priliku da anonimno popuni i na osnovu kojih su vršene analize kvaliteta rada policijskih službenika u postupanju sa predmetima rodno zasnovanog nasilja.
Edukacija je provedena i za policijske službenike koji postupaju u slučajevima nasilja u porodici. Ono što je važno napomenuti je to da je edukaciju u okviru ovog projekta prošao barem po jedan policijksi službenik iz svake policijske stanice na teritoriji Republike Srpske.
Projektom je predviđeno osmišljavanje i štampanje promotivnih materijala –brošure, koji su namijenjeni žrtvama rodno zasnovanog nasilja i profesionalcima (prvenstveno pripadnicima policije) koji postupaju u slučajevima rodno zasnovanog nasilja.
Priprema materijala
Sačinjen je upitnik za žrtve nasilja u porodici koji sadrži informacije, odnosno odgovore žrtve o postupku policijskih službenika, socijalnih i medicinskih radnika sa njom. Ove podatke žrtve nasilja u porodici davale su dobrovoljno.
Sačinjen je obrazac (tabela) za prikupljanje podataka o događajima nasilja u porodici koji se odnosie na prikupljanje podataka o predmetima nasilja u porodici (prekršaji i krivična djela) u trajanju od 12 mjeseci (broj događaja nasilja u porodici, broj prekršaja, broj krivičnih djela, polna, starosna struktura izvršilaca i žrtava nasilja u porodici, porodični odnosi izvršioca i žrtve, prisustvo maloljetnih lica nasilju, preduzete radnje od strane policije prema izvršiocu i žrtvi).
Uputstvo za realizaciju projekta
Formiranje timova za praćenje događaja nasilja u porodici
Na ovaj način, na teritoriji MUP RS angažovano je ukupno 72 pripadnika Ministarstva koji su bili aktivno uključeni u realizaciji ovog projekta.
Prikupljanje podataka o događajima nasilja u porodici (prekršajna i krivična djela)
Podrška obilježavanju 16 dana aktivizma protiv nasilja u porodici
Promotivni posteri su istaknuti su na vidna mjesta u svim organizacionim jedinicama Ministarstva unutrašnjih poslova RS.
Angažovanje profesionalaca za izradu brošure za policijske službenike i brošure za žrtve nasilja u porodici
Brošura za policijske službenike
Prvo poglavlje odnosi se na informacije o Udruženju „Mreža žena Minisarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske – RS WPON“.
Drugo poglavlje odnosi se na procesuiranje predmeta nasilja u porodici, odnosno preporuke, dokazni materijal, pripremu svjedoka za davanje iskaza, postupanje u slučaju odustajanja žrtve od svjedočenja, provjera postojanja ranijih prijava nasilja u porodici, provjera prekršajnog kažnjavanja, psihičko nasilje, te optuženje za kvalifikovani oblik djela.
Treće poglavlje odnosi se na inovativne pritupe u radu sa žrtvama porodičnog nasilja, odnosno ulogu centara za socijalni rad (službi socijalne zaštite) kod akutnog nasilja te opisu i analizi uloge mobilnog tima u postupanju u slučajevima nasilja u porodici.
Četvrto poglavlje odnosi se na medicinski aspekt nasilja u porodici, odnosno posljedice nasilja po zdravlje žrtve, kliničke indikatore – pokazatelje nasilja u porodici, indikatore ponašanja žrtve nasilja u porodici, klinički znaci nasilja i uticaj na djecu te mjesta identifikacije žrtava nasilja.
Peto poglavlje odnosi se na specifičnosti komunikacije policijskih službenika a žrtvama porodičnog nasilja, odnosno načela postupanja policijskih službenika te savjete za poboljšanje aktivnog slušnja policijskih službenika kad je u pitanju obavljanje razgovora sa žrtvom porodičnog nasilja.
Brošura za žrtve nasilja u porodici
Prvo poglavlje odnosi se na osnaživanje žena žrtava porodičnog nasilja te na profesionalnu odgovornost subjekata zaštite te obuhvata pojam nasilja nad ženom, analizu pitanja zašto žene trpe nasilje i zašto ostaju u situaciji nasilja, profesionalnu odgovornost kod porodičnog nasilja te opšte princioe rada sa zlostavljanom ženom.
Drugo poglavlje odnosi se na oštećena lica u predmetima nasilja u porodici i sadrži odredbe prekršajnog zakonodavstva (Zakon o zaštiti od nasilja u porodici), te odredbe krivičnog zakonodavstva (Krivični zakon u Republici Srspkoj), kao i odredbe Zakona o zaštiti svjedoka u krivičnom postupku.
Treće poglavlje odnosi se na inovativne pristupe u radu sa žrtvama porodičnog nasilja i sadrži informacije o centrima za socijalni rad kao subjektima zaštite žrtava, mobilnom timu, načinu zaštite žrtava u dane vikenda i praznika, obaveze i dužnosti predstavnika centara za socijalni rad kod akutnog nasilja, smještaju žrtve u sigurnu kuću, plaćanje troškova kazne i suda, dodjeli starateljstva nad djecom te kako spriječiti rodno zasnovano nasilje.
Četvrto poglavlje odnosi se na medicinske aspekte nasilja i porodici i sadrži informacije o posljedicama nasilja po zdravlje žrtava, ulogu ljekara i drugih zdravstvenih radnika, identifikaciju žrtava nasilja u zdravstvenom sistemu, postupcima zdravstvenih radnika te njihovim zadacima.
Organizovanje edukacije za pripadnike policije i žrtve nasilja u porodici
Međutim, zbog nemilih događaja u Bosni i Hercegovini tokom maja 2014. godine, odnosno poplava koje su zadesile ovaj region i posljedica koje su nastupile u Doboju, došlo je do promjene plana, tako da je edukacija koja je planirana za žrtve nasilja u porodici sa teritorije CJB Doboj održana za žrtve nasilja u porodici sa teritorije CJB Prijedor.
Teme edukacija za policijske službenike u svim Centrima javne bezbjednosti bile su sljedeće:
– Nasilje u porodici u krivičnim i prekršajnim predmetima;
– Inovativni pristupi u radu sa žrtvama porodičnog nasilja;
– Medicinski aspekti porodičnog nasilja;
– Specifičnosti komunikacije policijskih službenika sa žrtvama porodičnog nasilja.
Teme edukacije za žrtve nasilje u porodici bile su sljedeće:
– Oštećena lica u predmetima nasilja u porodici;
– Inovativni pristupi u radu sa žrtvama porodičnog nasilja;
– Medicinski aspekti porodičnog nasilja;
– Osnaživanje žena žrtava porodičnog nasilja – profesionalna odgovornost subjekata zaštite.
U skladu sa projektom kao edukatori angažovani su profesionalci iz različitih oblasti i to:
– Sudija Osnovnog suda u Banjoj Luci;
– Diplomirani socijalni radnik Centra za -socijalni rad Banja Luka
– Specijalista porodične medicine u Domu zdravlja u Banjoj Luci i
-Diplomirani psiholog-pedagog, Uprava za policijsko obrazovanje MUP RS.
Nakon završenih izlaganja predavača slijedile su diskusije u kojima su učesnici seminara imali priliku da iznesu svoja iskustva u radu na predmetima porodičnog nasilja te da dobiju savjete i sugestije na način postupanja u ovim predmetima. Žrtve nasilja u porodici su takođe imale priliku da se osvrnu na lična iskustva, postupanje predstavnika različitih institucija, kao i da iz prve ruke dobiju savjete i sugestije na postavljena pitanja, najčešće iz oblasti pravne regulative.
Svim učesnicima edukacija podijeljeni su promotivni materijali (blok, olovka kao i brošura za policijske službenike na teme koje su bile obuhvaćene izlaganjem koja je sačinjena za potrebe ovih edukacija kroz projekat). Za žrtve nasilja u porodici pored promotivnih materijala pripremljene su i podijeljene brošure namijenjene žrtvama nasilja u porodici.
Po završetku edukacije svi učesnici su ispunili anketne upitnike za evaluaciju obuke koji čine sastavni dio ukupne evaluacije svih obuka kao i projekta u cjelini. Kreirane su dvije vrste anketnih upitnika – jedna za policijske službenike i jedna za žrtve nasilja u porodici.
Dana 21.02.2014. godine u hotelu Integra u Doboju održana je edukacija za policijske službenike pripadnike CJB Doboj. Edukaciji su prisustvovala po dva policijska službenika i službenice iz svih policijskih stanica CJB Doboj, odnosno ukupno 18 policijskih službenika.
Dana 14.03.2014. godine u hotelu Pirg, Stanišići, Bijeljina, održana je edukacija za policijske službenike CJB Bijeljina na temu nasilja u porodici.
Pored redovnih edukatora predavanja za policijske službenike kao i za žrtve nasilja u porodici održao je i gdin Robert Myers, trening koordinator programa ICITAP na temu – Nasilje u porodici Američka iskustva. Edukaciji su prisustvovali policijski službenici i službenice iz svih policijskih stanica CJB Bijeljina, odnosno ukupno 14 policijskih službenika.
Dana 15.03.2014. godine hotelu Pirg održana je edukacija za žrtve nasilja u porodici na temu nasilja u porodici. Edukaciji je prisustvovalo ukupno 9 žrtava nasilja u porodici sa teritorije CJB Bijeljina.
Dana 25.04.2014. godine održana je edukacija za policijske službenike CJB Trebinje na temu nasilja u porodici. Edukaciji su prisustvovali policijski službenici i službenice iz svih policijskih stanica CJB Trebinje, odnosno ukupno 13 policijskih službenika.
Dana 26.04.2014. godine hotelu Platani održana je edukacija za žrtve nasilja u porodici na temu nasilja u porodici. Edukaciji je prisustvovalo ukupno 9 žrtava nasilja u porodici sa teritorije CJB Trebinje.
Dana 05.09.2014. godine održana je edukacija za policijske službenike CJB Istočno Sarajevo na temu nasilja u porodici. Edukaciji su prisustvovali policijski službenici i službenice iz svih policijskih stanica CJB Istočno Sarajevo, odnosno ukupno 13 policijskih službenika. Pored redovnih edukatora predavanja za policijske službenike kao i za žrtve nasilja u porodici održao je i gdin Charles Bennett, direktor programa ICITAP na temu – Žene u policiji – zauzimanje mjesta koje im pripada.
Dana 06.09.2014. godine hotelu Board na Jahorini održana je edukacija za žrtve nasilja u porodici na temu nasilja u porodici. Edukaciji je prisustvovalo ukupno 6 žrtava nasilja u porodici sa teritorije CJB Istočno Sarajevo.
Dana 13.09.2014. godine u motelu Atlantis u Prijedoru održana je edukacija za žrtve nasilja u porodici na temu nasilja u porodici. Edukaciji je prisustvovalo ukupno 13 žrtava nasilja u porodici sa teritorije CJB Prijedor.
Dana 01.11.2014. godine hotelu Vidović u Banjoj Luci održana je edukacija za žrtve nasilja u porodici na temu nasilja u porodici. Edukaciji je prisustvovalo ukupno 10 žrtava nasilja u porodici sa teritorije CJB Banja Luka.
Dana 19.11.2014. godine u Upravi za policijsko obrazovanje u Banjoj Luci održana je edukacija za policijske službenike CJB Banja Luka na temu nasilja u porodici. Edukaciji su prisustvovali policijski službenici i službenice iz svih policijskih stanica CJB Banja Luka, odnosno ukupno 16 policijskih službenika. Pored redovnih edukatora predavanja za policijske službenike kao i za žrtve nasilja u porodici održao je i gdin Charles Bennett, direktor programa ICITAP na temu – Žene u policiji – zauzimanje mjesta koje im pripada.
Ovom obukom ujedno je i svečano obilježen završetak projekta „Sensitization of police officers and empowerment of gender based violence victims through a multi-sector approach“, koji je Mreža žena MUP RS u posljednjih 18 mjeseci provodila na teritoriji Republike Srpske. Nakon uvodnog obraćanja učesnicima edukacije i gostima, rukovodiocima Ministarstva koji su podržali projekat, predstavnicima programa ICITAP, koordinatorima timova iz svih Centara javne bezbjednosti, kao i edukatorima od strane šredsjednice Skupštine Mreže žena MUP RS podijeljene su zahvalnice za izuzetan doprinos uspješnoj realizaciji ovog projekta.
Dakle, edukacijama u okviru ovog projekta prisustvovali su predstavici pet Centara javne bezjednosti (Doboj, Bijeljina, Trebinje, Istočno Sarajevo i Banja Luka) odnosno edukaciju je prošlo ukupno 74 (39 muškaraca i 35 žena) policijskih službenika iz ukupno 58 policijskih stanica sa teritorije Republike Srpske.
Edukacijama su prisustvovale ukupno 42 žrtve nasilja (41 žena i 1 muškarac) u porodici sa teritorije Republike Srpske.
Sastanak sa ministrom unutrašnjih poslova RS i direktorom programa ICITAP
Ministar unutrašnjih poslova RS takođe je izrazio snažnu podršku projektnim aktivnostima, kao i opredjeljenost Ministarstva da i ubuduće podrži ovakve i slične projekte u realizaciji Mreže žena MUP RS.